Министарство просвете, науке и технолошког развоја упутило је 12. марта 2020. године Конференцији универзитета Србије допис којим је свим универзитетима у Републици Србији упућено обавештење за поступање у околностима ширења COVID-19.

Такође, Покрајински секретаријат за високо образовање и научностраживачку делатност упутио је 12. марта 2020. године допис високошколским установама чији је оснивач АПВ, на основу препорука усвојених на седници Покрајинске владе 12. марта 2020. године.

У складу са наведеним, на Универзитету у Новом Саду се настављају редовне активности. Потребно је ускладити све активности на Универзитету у Новом Саду и њеним чланицама (настава, испити, састанци, конференције и друге активности) са препоруком надлежних органа о забрани окупљања у затвореном простору за групе веће од 100 људи. Уколико су групе за предавања веће од тог броја, потребно је извршити реорганизацију наставе и формирати више мањих група.

Такође, Министарство просвете је указало на потребу разматрања могућности одлагања планираних екскурзија, програма размене и студијских путовања у иностранство. До одлагања може доћи уколико је планирано да се путовања реализују у подручјима у којима је избила ова респираторна инфекција, а званични орган издао препоруку да се  у та подручја не путује.

Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност је препоручио отказивање одлазака на конференције и студијска путовања у земље које су означене као посебно ризичне (НР Кина (нарочито град Вухан у провинцији Хубеј), Република Кореја (Јужна Кореја), Сингапур, Јапан, Иран и Италија (посебно северна Италија)).

Потребно је применити појачане мере хигијене и поштовати препоруке Министарства здравља, те у свему поступати по упутствима надлежних здравствених служби.

У складу са здравственим препорукама које установе примењују ради спречавања ширења инфекције, потребно је редовно одржавање простора високошколских установа:

• проветравање амфитеатара, вежбаоница, кабинета и свих просторија у којима бораве студенти и професори;
  • редовно пражњење корпи за отпатке користећи рукавице;
  • прање и дезинфиковање подова, зидова, врата и површина клупа;
  • редовно снабдевање сапуном тоалета, учионица и вежбаоница;
  • издавање препорука студентима и запосленима да редовно перу руке, да не додирују очи, уста и нос неопраним рукама;
  • поставити препоруке о превентивним активностима на сајтове факултета.

Универзитет у Новом Саду пажљиво и континуирано наставља да прати актуелну ситуацију у вези са ширењем заразе COVID-19, као и одлуке и препоруке надлежних државних органа, и наставиће да поступа прилагођавајући се новонасталој ситуацији.

* * * * *

ЗДРАВСТВЕНЕ ПРЕПОРУКЕ, САВЕТИ И МЕРЕ ПРЕДОСТРОЖНОСТИ

1. Често перите руке сапуном и топлом водом (у трајању 40-60 секунди) или средствима за суво прање руку на бази алкохола. Према саветима објављеним на званичном сајту www.covid19.rs, у наставку је 10 важних тренутака када треба опрати руке:

• Након брисања носа, кашљања или кијања.
  • Пре и након неге болесног лица.
  • Пре, за време и након припреме хране.
  • Пре јела.
  • Пре и након третирања посекотине или ране.
  • Након употребе тоалета.
  • Након замене пелена или умивања детета које је користило тоалет.
  • Након додиривања животиње, животињске хране или животињског отпада.
  • Након руковања храном за љубимце или гранулама.
  • Након додиривања смећа.

2. Када кашљете или кијате: покријте уста и нос повијеним лактом или марамицом. Баците одмах марамицу у затворену канту за смеће и оперите руке на препоручени начин.

3. Избегавајте да додирујете очи, нос и уста.

4. Држите се на одстојању: одржавајте одстојање од 1–2 метра између вас и оболеле особе.

5. Избегавајте масовна јавна окупљања.

Контакт телефони епидемиолошке службе за све информације и уколико приметите симптоме инфекције:

Здравствено упозорење Министарства здравља Републике Србије

Званични сајтови надлежних институција: