У периоду од 5. до 12. новембра 2023. године одржана је изложба у оквиру пројекта БИОКОД у галерији Шок Задруга.

Поставка мултидисциплинарног карактера обухватила је резултате радионица које су се одвијали у току пројекта са студентима Студијског програма Дипломирани биолог – Модул Микробиологија, Департмана за биологију и екологију, Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Изложбу су отворили: Жељко Груловић испред галерије Шок Задруга (ММЦ Лед Арт), Adrienn Újházi испред организације, носиоца пројекта – Реактор, др Милана Ракић доцент на Катедри за микробиологију, Департмана за биологију и екологију, ПМФ-а у Новом Саду, проф. др Горан Аначков директор Департмана за биологију и екологију, ПМФ-а у Новом Саду.

Такође у оквиру пројекта је успешно реализован низ предавања у простору Научног Клуба у Културној станици Свилара, са циљем да се учесници пројекта и публика додатно упознају са важним темама заснованим на биоетичким праксама у сфери савременог уметничког стваралаштва и науке, као и да се креира жива платформа за размену знања и креативно истраживање.

У оквиру предавања су се представили: проф. др Маја Караман – са својим искуствима из научно-истраживачког рада са биоматеријалима на бази макрогљива; проф. др Милан Матавуљ – са резултатима богате каријере научника – микробиолога и академског уметника који се односе на одрживу – органску уметност; Сунчица Пасуљевић-Кандић – која се кроз вишегодишњу праксу посветила истраживању бројних изазова у култури, као што су експериментално мапирање и уметничко истраживање вештачке интелигенције као и технолошко-еколошког приступа будуц́ности друштва; Дарија Драгојловић – која у свом раду преиспитује индивидуални и колективни утицај човечанства на планетарни екосистем, услед чега долази до модификације његовог природног стања и механизама, те постаје упитна и његова даља одрживост.

Резултати радионица су сад представљени широј јавности на изложби у галерији „Шок ЗаДруга“. Овом приликом, посетиоци имају прилике да се, кроз делове студентских радних дневника, фотодокументацију експерименталног – радног процеса и изложене прототипове, удубе у микро- и макро-свет новонасталих, одрживих биоматеријала. Поред тога, на отварању изложбе, микроскопирањем медијума у којем настаје истраживана микробна заједница посетиоцима је омогућено да ступе у интеракцију са живим ћелијама бактерија и квасаца.

МЕНТОРКЕ: доц. др Милана Ракић – микробиолог/миколог, Adrienn Újházi – визуелна уметница.

СТУДЕНТИ (Студијски програм Дипломирани биолог – Модул Микробиологија, Департман за биологију и екологију, Природно-математички факултет у Новом Саду): Кристина Вуковић, Кристина Кокотовић, Станислава Станковић, Милица Рукавина, Јована Панајотовић, Јована Тодоровић, Жељана Остојић, Исидора Болесников, Теодора Ђаковић, Анђела Ковачевић, Јелена Вранић, Јелена Митровић, Марија Рашић, Душан Адамов, Борис Станкић