Истраживања Лабораторије за хуману биологију се базирају на проучавањима проблема везаних за људске популације, с циљем утврђивања интеракције између генетских и еколошких фактора којима је човеков организам изложен. У области соматског раста и развоја деце и адолесцената, главни правци истраживања су квантитативна својства, сазревање и секуларни тренд. Истраживања одређују моделе и стандард раста за сваку антропометријску карактеристику и специфичност морфолошког раста различитих карактеристика тела у односу на старост и пол. Физички раст и развој се временом мењају, а проучавање динамике ових промена у одређеној популацији омогуц́ава идентификацију фактора који утичу на раст и развој. Антрополошки показатељи деце и одраслих су корисни за прац́ење нутриционог статуса, а такође су и добри показатељи здравља становништва. Резултати истраживања, поред теоријског, имају практичан значај: у медицини, психологији, педагогији, индустријској антропологији и физичком васпитању.
Међународни пројекти
- „Промењивост морфофункционалних показатеља код становника Беларусије и Војводине-Србије“, трајање 2013.-2016., руководиоци проф. др Верица Божић-Крстић и проф. др Бранислава Белић.
Пројекти реализовани у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за науку и технолошки развој АП Војводине
- „Утицај физичке активности на ризико факторе код радно активног становништва“, Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој, трајање 2011.-2015., руководилац проф. др Милена Микалачки.
- Стандардна Мартин-Салерова опрема за антрополошка истраживања
Међународна сарадња:
- Национална академија наука, Антропологија, Минск, Белорусија
- „Francisc I. Rainer“ Антрополошки институт Академије Румуније, Букурешт, Румунија
- Универзитет „Пајсије Хилендарски“, Биологија, Пловдив, Бугарска