1. BLOCDUST модел
Упркос широком распрострањењу лесних седимената, њихов начин настанка није у потпуности разјашњен и ниједан модел њиховог настанка није у потпуности прихваћен. Комбинацијом теренских и лабораторијских истраживања установљена је значајна улога биолошких лесних покорица у формирању леса и на основу тога постављена и публикована хипотеза и о биогеном настанку леса (BLOCDUST модел) која значајно мења досадашње фундаменталне ставове о његовом чистом еолском пореклу.
2. Палеоклиматска реконструкција
Разумевање палеоеколошких ипалеоклиматских промена на Земљи подразумева и истраживања терестричних депозита. У ту сврху, лесни седименти представљају јединствене терестричне архиве. Они се сматрају најдетаљнијим и континуираним архивима прошлих климатских дешавања на копну, који досежу до 35 милиона година у прошлост. Применом бројних биолошких, палеонтолошких, геохемијских и биохемијских истраживања, као и еколошких и геофизичких метода, могуће је објаснити промене животне средине и климе које су се догодиле у млађој прошлости Земље и разумети процесе који су довели до тих промена.
3. Биомаркери цијанобактерија
Анализе секундарних метаболита цијанобактерија у сврху њиховог коришћења као биомаркера у лесним седиментима доприносе сагледавању нових аспеката у палеоклиматској реконструкцији. Актуелна истраживања лабораторије се односе на анализе продукције и стабилности секундарних метаболита цијанобактерија изолованих из биолошких лесних покорица и NSCCC и на присуство ових једињења у лесним седиментима различите старости.
4. Рекултивација
У циљу решавања једног од највећих проблема данашњице, проблема дезертификације, ЛАПЕР се бави испитивањем потенцијала цијанобактеријских сојева изолованих из биолошких лесних покорица у стабилизацији и рестаурацији лесних површина. Базирано на BLOCDUST моделу, природним и еколошким принципима, анализира се могућност употребе цијанобактеријског инокулума као сукцесивног стадијума за убрзавање природног тока сукцесије и формирање климакс вегетације.
5. Граф живота – Постављање нове дефиниције живота
Дефинисање живота, кроз одговор на кључно питање ’’Шта је живот?’’ је један од најстаријих недовршених задатака у природним наукама и једна од највећих отворених дискусија међу научницима. Нова дефиниција, постављена од стране ЛАПЕР тима, описује живи систем, и живот на концизан, логичан и универзални начин, са великим апликативним и импликативним значајем.
Департман за биологију и екологију
Департман за географију, туризам и хотелијерство
Међународни пројекти
- Еразмус+ мобилност са Åbo Akademi University, Turku, Finland, EU Erasmus+ mobility, 2017.-2019., координатор проф. др Зорица Свирчев
- Еразмус+ мобилност са Cyprus University of Technology, Limasol, Kipar, EU Erasmus+ mobility, 2018.-2021.
- Награда Oskar Öflund’s Foundation за пројекат: BLOCDUST теорија
Пројекти који су финансирани од стране Министарства Републике Србије
- Трансформација геопростора Србије: прошлост, савремени проблем и предлози решења (ОИ 176020, 2011.- данас) Руководилац пројекта: проф. др Слободан Марковић, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
- Биосенсинг технологије и глобални системи за континуирана истраживања и интегрисано управљање екосистема (ИИИ-43002, 2011. – данас) Руководилац пројекта: проф. др Саша Орловић, Институт за низијско шумарство, Нови Сад
- Компаративна студија палеоклиматских промена током различитих временских скала у регион источноазијског монсуна и западних ветрова – Међународна научна сарадња између Републике Србије и Народне Републике Кине (2017.-2019.)
- Инвазивне и цветајуће цијанобактерије у Србији и Мађарској, Билатерална сарадња Србија – Мађарска, руководилац Проф. др Зорица Свирчев (2017.-2019.)
Пројекти који су финансирани од стране Фонда за науку Републике Србије
- Nitrogen Evaporator 12 position Oa-sis heating system
- BUCHI Rotavapor® R-215
- Vacuum Pump V-700
- Autoklav LabCompanion ST-85G
- Mikroplejt čitač SPECTRstar Nano, BMG Labtech
Интернационални споразуми о сарадњи:
- The Faculty of Science and Engineering, Åbo Akademi University, Turku, Finska. Размена особља и студената, заједничке истраживачке активности, учешће на семинарима и конференцијама, размена материјала и информација, гостујућа предавања, учешће у заједничким програмима, апликација пројеката у областима са заједничким интересом. Од 17.11.2014.
- Gorgan University of Agricultural Sciences and Natural Resources, Faculty of Rangeland and Watershed Management (GUASNR). Уговор о сарадњи са Ираном од 2015.
- Еразмус+ мобилност са Cyprus University of Technology, Limasol, Kipar, EU Erasmus+ mobility, 2018.-2021.